آموزش

معرفی برنامه های کار با فایل CAD در اوبونتو

Print Friendly, PDF & Email

فایل های Computer-aided design یا به اختصار CAD خروجی برنامه Autocad در ویندوز هست که این گونه برنامه ها برای طراحی از قبیل طراحی صنعتی و طراحی ساختمانی و طراحی معماری و … استفاده میشن . اما همواره مشکل کاربران اوبونتو این بوده که چون برنامه Autocad یا از این قبیل برنامه ها نسخه لینوکسی ندارن به همین خاطر ترجیح میدن که از ویندوز استفاده کنن . اما من در اینجا به شما ۸ برنامه معرفی میکنم که میتونه نیاز این دسته از افراد رو برطرف کنه و بتونن با این فایلها در محیط لینوکس و اوبونتو کار کنن و خلاء نبود نسخه لینوکس برنامه های متداول رو حس نکنن .

۱- Bricscad

این برنامه توسط Bricsys گسترش داده شده که با موتور IntelliCAD ساخته شده . این برنامه بیشتر فایل های CAD رو میتونه اجرا کنه و از نظر قابلیت و کارایی در حد Autocad هست و چیزی کم از این برنامه نداره .

برنامه Bricscad رو میتونید از اینجا دانلود کنید .

۲- QCad

این برنامه برای طراحی ۲بعدی مورد استفاده قرار میگیره . نسخه ی professional این برنامه رایگان نیست اما Trial version هست یعنی تا یه زمان خاصی میتونید استفاده کنید . نسخه ی community این برنامه هم موجوده که برپایه ی GPL لایسنس شده و استفاده از این نسخه رایگان هست .

نسخه professional و community این برنامه رو میتونید از اینجا دانلود کنید .

۳- FreeCAD

این برنامه بصورت رایگان و متن باز عرضه شده و قابلیت کار با فایل های سه بعدی و CAD و CAE رو داره که برپایه ی OpenCascade و QT و Python ساخته شده . این برنامه قابلیت های بالایی داره و با افزونه های خودش میتونه امکانات زیادی رو در اختیار شما بزاره . این برنامه نسخه های ویندوز و لینوکس و مک رو هم ارائه کرده .

برنامه FreeCAD رو میتونید از اینجا دانلود کنید .

۴- VariCAD

این برنامه توانایی کار با فایل های سه بعدی و دوبعدی رو داره و بیشتر برای طراحی مکانیکی بکاربرده میشه و مورد استفاده ی مهندسان مکانیک هست . این برنامه هر ابزاری رو که برای طراحی مکانیکی لازم داشته باشید در اختیار شما قرار میده اما این برنامه رایگان نیست و باید برای استفاده اون رو خریداری کنید . این برنامه نسخه ی ویندوز و لینوکس داره .

برای خرید برنامه Varicad میتونید به اینجا برید .

۵- Open CASCADE Technology

این برنامه برای طراحی سطوح  و اشیاء سه بعدی و همچنین مدل سازی اشیاء استفاده میشه . این برنامه بصورت رایگان عرضه میشه .

برنامه Open CASCADE Technology رو میتونید از اینجا دانلود کنید .

۶-CYCAS

این برنامه با امکاناتی که در اختیار شما قرار میده طراحی سه بعدی و دوبعدی ساختمانها و کلا طراحی معماری رو برای شما فراهم میکنه . این برنامه در نسخه های ویندوز و لینوکس عرضه شده .

برنامه CYCAS رو میتونید از اینجا دانلود کنید .

۷- CityEngine

این برنامه یک برنامه مدل سازی سه بعدی هست که دارای امکانات بسیاری در این زمینه هست . توانایی پشتیبانی از فایل های GIS و CAD از دیگر ویژگی های این برنامه هست . نسخه های لینوکس و مک و ویندوز این برنامه قابل دانلود هست اما نه بصورت رایگان بلکه برای استفاده باید این برنامه رو خریداری کنید .

برای خرید برنامه میتونید به اینجا برید .

۸- BRL-CAD

این برنامه توانایی مدل سازی سه بعدی با قابلیت رندر بالا و همچنین دهها امکانات متفاوت در این زمینه رو داره . این برنامه برای اکثر سیستم ها نوشته شده و بصورت رایگان عرضه شده .

برنامه BRL-CAD رو میتونید از اینجا دانلود کنید .

========================================================================

============================================

saeiduntu.png (438×185)

Tags

Related Articles

1 thought on “معرفی برنامه های کار با فایل CAD در اوبونتو”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close