آموزشپیشنهاد

چند دستور مهم ترمینال مهم و کار آمد !

Print Friendly, PDF & Email

بعد از آشنایی شما با دستورات ترمینال و نحوه ی انجام آن ها با ذکر مثال های تفصیری این بار براتون چند دستور جدید رو می نویسم تا با ترمینال بیشتر آشنا بشین .

لازم به ذکره  بگم اگر حرفه ای نیستین حتما اول پست قبلی رو کامل مطالعه کنین و بعد از فراگیری جزییات دستورات قبل به سراغ این دستورات بیایین تا آمادگی کامل رو داشته باشین.

 

اول کارایی هر دستور رو می نویسم و بعد سراغ خود دستور میرم و در برخی موارد توضیحاتی هم در مورد دستور داده میشه .

نکته ی مهم : دستورات زیر رو کپی نکنین و خودتون وارد کنین , به دلیل مشکل زبان در وردپرس مجبور شدم برخی رو جابه جا کنم تا مشکل فونتشون رفع بشه و چیزی که می بینین درسته نه کپی شده ی اون !

اجرای آخرین دستور ترمینال به صورت روت :

!! sudo

آخرین دستوری رو که در ترمینال وارد کردین رو با وارد کردن این دستور می تونین به صورت روت اجرا کنین .

مثلا اگر قبلا توی ترمینال وارد کردین apt-get update و نکته ی روت بودن دستور رو فراموش کردین می تونین با زدن دستور بالا همین دستور رو دوباره به صورت روت و بدون نوشتن دوباره ی دستور اجرا کنین.

 

دیدن آدرسmac و  IP   همه ی کارت های شبکه ی منطقی و مجازی :

ifconfig

هر کارت شبکه آدرس IP و Mac  مخصوص به خودش رو داره و مدیران شبکه  برای  دیدن جزییات بیشتر آدرس های ip و mac ازاین دستور رو استفاده می کن

 

دیدن Ip اصلی یا همون ip Valid سیستم ( ip معتبر که دنیای اینترنت شما رو با اون میشناسه )

curl ifconfig.me

برای دیدن IP Valid یا معتبر سیستم می تونین به سایت هایی مثل http://whatismyipaddress.com/ برین و ip رو چک کنین که لینوکس کاره شما رو راحت تر کرده !

 

گرفتن ping حرفه ای  :

mtr ubuntu.freeblog.ir

برای این که بدونین به یک سایت یا سیستم دیگه دسترسی دارین باید ping اون سیستم یا مقصد رو بگیرین که با وارد کردن ping ubuntu.freeblog.ir می تونین ping معمولی اون مقصد رو داشته باشین.

اما برای گرفتن یک ping حرفه ای و کامل با وارد کردن دستور mtr و وارد کردن ip address یا domain مقصد می تونین اطلاعات کاملی از ارتباط با مقصد مورد نظر داشته باشین.

 

دیدن لیست آخرین دستوراتی که وارد کردین :

history | awk ‘{a[$2]++}END{for(i in a){print a[i] ” ” i}}’ | sort -rn | head

تنها دستور بالا رو می تونین کپی کنین ولی توصیه میشه دستورات دیگه ی گفته شده رو به هیچ عنوان کپی نکنین و خودتون تایپ کنین !

 

 

Tags

Related Articles

1 thought on “چند دستور مهم ترمینال مهم و کار آمد !”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close