آموزش

ایجاد ایمنی بیشتر برای اوبونتو !

Print Friendly, PDF & Email

 

همه می دونیم که لینوکس امن ترین سیستم عامل شبکه است , این امنیت بالا و ابزار های فراوان این سیستم عامل را محبوب ساخته است.

اما در مورد کاربر local (کاربری که پشت سیستم است ) لینوکس  در حالت پیش فرض زیاد  امن نیست !

دوباره میگم در حالت پیش فرض و این به دلیل اینه که لینوکس این کار رو به خود کاربر واگذار کرده و دست خود شماست که چقدر امنیت برای سیستم نیاز دارین.

در ادامه :

آموزش ایجاد پسورد برای حساب کاربر ریشه root

تغییر پسورد حساب های کاربری دیگر و آموزش دستوارت ترمینال آن

در حالت پیش فرض حساب کاربری ریشه یا root در اوبونتو پسورد نداره و برای امنیت local نیازه که برای اون یک پسورد ساخت تا هر کسی که پشت سیستم میشینه و با لینوکس آشنا باشه نتونه وارد سیستم بشه و ….

دستور زیر رو در ترمینال وارد کنید :

sudo passwd root

حالا پسورد سیستم رو وارد کنین و در قسمت بعد پسورد جدید را وارد کنید و اینتر رو بزنین و دوباره پیورد جدید رو وارد کنید.

root_unlock-2

 

در گنو لینوکس فایلی به نام passwd که در مسیر etc/  قرار داره و حاوی تمامی اطلاعاتن مربوط به حساب های کاربری است.

هنگام ورود کاربر سیستم به این فایل رجوع می کنه , اطلاعاتی مانند نام کاربری , کلمه ی عبور , مسیر دایرکتوری خانگی و پوسته فرمان پیش گزیده و همچنین اطلاعات دیگری مانند نام کامل کاربر , آدرس و …. را خوانده و بررسی می کنه .

 

اما کلمات عبور در فایل passwd قرار ندارن ! این به این دلیله که کسی به سادگی به کلمات عبور دسترسی پیدا نکنه , در حقیقت کلمات عبور در فایلی به نام Shadow در مسیر etc/  نگهداری میشه و کلمات عبور ذخیره شده در اون به صورت رمز گذاری شده نگهداری میشه  !‌ ( این یعنی امنیت )

 

با توضیحات گفته شده می تونین به سادگی دستور بالا رو معنی کنین !

حالا برای تغییر حساب کاربری خودتون ( مثلا حساب کاربری من  Linuxseason است ) کافیه دستور passwd رو به صورت ریشه وارد کنین و در ادامه ی اون نام کاربری خودتون رو وارد کنین.

برای مثال :

sudo passwd edelwiess

و در ادامه کافیه که پسورد خودتون رو وارد کنین و اینتر رو بزنین , در خط بعد پسورد جدید و در خط بعد هم پسورد جدید رو وارد کنین تا رمز حساب کاربری عوض بشه.

 

Tags

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close