اخبار

طرح دولت برای به رسمیت شناختن قالب فایل ODF و غوغا بر سر استانداردها

Print Friendly, PDF & Email

مایکروسافت می‌خواهد که دولت دو قالب را بپذیرد: ODF و OOXML ولی منتقدین می‌گویند که چنین کاری نامعقول است.

۳ آوریل ۲۰۱۴، ۴:۵۰ صبح: بریتانیا به سوی سیستمی حرکت می‌کند که شهروندان بتوانند به طور دیجیتال با دولت اطلاعات رد و بدل کنند، ولی برای انتخاب قالب فایل برای این کار باید مصالحه‌ای بین منافع شرکت‌ها و شهروندان برقرار کنند.

به نظر می‌رسد پیشنهاد HTML برای متون قابل ویرایش در مرورگرها و PDF برای اسناد غیرقابل‌ویرایش با مخالفتی روبرو نشود چون این دو قالبْ روی بیشتر سکوها قابل خواندن هستند.

با همهٔ این‌ها برای رد و بدل کردن پیش‌نویس اسناد میان اداره‌های دولتی یا بین دولت و شهروندان و فروشندگان، بر سر انتخاب یک قالب فایل ویرایش‌شدنی بحث بالا گرفته است.

یک نهاد میان‌وزارتخانه‌ای،‌ ادارهٔ کابینه، در حال بررسی پیشنهادات و نظرات دربارهٔ طرح به رسمیت شناختن ODF برای مکاتبات دولتی و نامه‌نگاری با دولت است.

هدف ادارهٔ کابینه شناسایی قالب‌های فایلی است که هزینه‌ای به کاربر تحمیل نمی‌کنند و با آن‌ها بشود متن، صفحه‌گسترده و اسناد ارائه را بدون از دست رفتن یکپارچگی و صحت سند بر روی ابزارهای مختلف ویرایش کرد؛ البته بدون محدود کردن کاربران به یک فروشندهٔ خاص.

در میان دلایلی که باعث شد این نهاد ODF را انتخاب کند، فراوانی برنامه‌های سازگار و همچنین پیاده‌سازی‌های متن‌بازِ آن برای سکوهای ویندوز، مک، لینوکس، iOS و اندروید بود؛ ناگفته نماند که بعضی برنامه‌های مبتنی بر وب نیز قادر به خواندن و نوشتن در این قالب هستند. ODF 1.1 اکنون یک استاندارد بین‌المللی است (ISO/IEC 26300) و OASIS — یک نهاد استاندارد صنعتی — در حال تالیف مشخصات ODF 1.2 است که قرار است به موقعش توسط ISO پذیرفته شود.

انتخاب ادارهٔ کابینه، مارک فرار — رئیس فناوری ملی مایکروسافت انگلیس — را خوشحال نکرد و در پاسخْ پیشنهاد casino online داد که OOXML در کنار ODF به رسمیت شناخته شود.

«مایکروسافت معتقد است هر سازمانی که در پی سازگاری همه‌جانبه، غنی‌ترین گسترهٔ امکانات و فراگیرترین استفاده از قالب‌های متداول است، باید از چندین قالب استاندارد استقبال کند و پذیرایشان باشد.»

استاندارد OOXML به معنی چند قالب مرتبط ولی جدا بکار می‌رود. نخستین موردْ قالبِ اصلی آفیس ۲۰۰۷ مایکروسافت است که با تغییراتی تبدیل به استاندارد صنعتی ECMA-376 شد.

این نیز به نوبهٔ خودش زیربنای استاندارد بین‌المللی ISO/IEC 29500:2008 را تشکیل داد. این استانداردِ ایزو چهار قسمت دارد، سه تایشان جزئیات دقیق این قالب را تعریف می‌کنند و چهارمی مشخصات و قابلیت‌های موقت و انتقالی را تعریف می‌کنند که هدف از آن توصیف مشخصات اسناد قدیمی است که توسط نسخه‌های قدیمی‌تر وُرد مایکروسافت ایجاد شده‌اند. ECMA International بخش‌های «دقیق» ISO/IEC 29500 را پذیرا شده و آن را به عنوان ECMA-376 نگارش ۲ ثبت کرده.

منبع: itworld.com

منبع ترجمه: AzadRahkar.org

Tags

Related Articles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close