آموزشچگونه

آموزش خط فرمان: قسمت بیستم، ترفندهای پیشرفته صفحه کلید

Print Friendly, PDF & Email

وقتی که می‌گوییم لینوکس سیستم‌عامل اشخاصی است که دوست دارند تایپ کنند، یک شوخی نیست! ولی حتی همین عاشقان تایپ کردن هم تایپ بیهوده را دوست ندارند. دلیل آن هم فرمان‌های بسیار کوتاه مثل cp ، ls ، mv و rm است.

در حقیقت یکی از اهداف محبوب لینوکس هم همین است که به شما اجازه می‌دهد تا بیشترین کار را با کمترین تایپ انجام دهید. یکی دیگر از اهداف لینوکس این است که شما در حین تایپ هرگز دست خود را از روی صفحه‌کلید بلند نکنید و هرگز دنبال ماوس نگردید!

در این آموزش ما به ویژگی‌هایی از بَش (Bash) اشاره می‌کنیم که موجب می‌شود تا کار شما با صفحه‌کلید در محیط لینوکس سریع‌تر و بهینه‌تر شود.

ویرایش خط فرمان

بَش (Bash) از یک کتابخانه (یک کلکسیون اشتراکی از فرمان‌های روتین که برنامه‌های مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند) بهره می‌برد. این کتابخانه را Readline می‌نامند که به منظور پیاده‌سازی ویرایش در خط فرمان به‌کار می‌رود. ما هم‌اکنون برخی از این قابلیت‌ها را دیده‌ایم.

برای مثال ما می‌دانیم که کلیدهای جهت‌نما را جابجا می‌کنند ولی خوب است بدانید که کار به اینجا محدود نمی‌شود.

این ویژگی‌های اضافی را به عنوان ابزارهایی در نظر بگیرید که می‌توانیم در محیط کاری، خود آن‌ها را به کار بگیریم. مهم نیست که شما تمامی آن‌ها را یاد بگیرید و حفظ کنید ولی بدانید بسیاری از آن‌ها مفید هستند و باعث می‌شود سرعت کار شما در خط فرمان افزایش یابد.

پس مواردی را که احساس می‌کنید مفید هستند را انتخاب نموده و از آن‌ها استفاده کنید.

جدول زیر لیست کلیدهایی که به منظور جابه‌جایی مکان‌نما در خط فرمان به‌کار می‌روند را نشان می‌دهد.

کپی و چسباندن (Killing and Yanking) متن

مستندات Readline به جای واژه Copy and Paste از واژه Killing and Yanking برای اشاره به عملیات کپی و چسباندن متن استفاده می‌کند. جدول زیر فرمان‌هایی که به منظور کپی و چسباندن متن به کار می‌رود را به همراه توضیح دستور لیست کرده است. جالب است بدانید که شما وقتی که متنی را Cut می‌کنید در حافظه Bufferای با نام kill-ring به معنی حلقه کشتار ذخیره می‌شود.

جدول فرمان‌های ویرایش متن

جدول فرمان‌های برش و چسباندن

منبع: کتاب The Linux Command Line نوشته William E. Shotts

Related Articles

1 thought on “آموزش خط فرمان: قسمت بیستم، ترفندهای پیشرفته صفحه کلید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close