تقویم جلالی (سالنمای ایرانی) در اوبونتو

Print Friendly

تقویم جلالی، سال‌نمای ساده‌ای ست که آقای اشکانِ قاسمی برای گنوم نوشته است؛ امّا در Unity (میزکارِ پیش‌فرضِ اوبونتو از نسخه‌ی ۱۱.۰۴ به بعد) هم می‌توان در ترمینال آن را اجرا و مشاهده کرد.

برای نصبِ تقویم جلالی، در Software Center واژه‌ی jalali یا jcal را جست‌وجو و تنها گزینه‌یِ موجود، یعنی Unix-cal-like tool to display Jalali calendar را نصب کنید. همچنین می‌توانید، این برنامه را، با استفاده از فرمانِ زیر در ترمینال، نصب کنید:

sudo apt-get install jcal

پس از نصب، با فرمانِ jcal در ترمینال، ماهِ جاری نمایش داده می‌شود، که تاریخِ امروز در آن با زمینه‌ی روشن مشخّص شده است.

مهم‌ترین امکانات این برنامه عبارت اند از: امکانِ نمایش سه ماهِ گذشته/جاری/آینده (با فرمانِ jcal -3)، امکانِ نمایشِ سالِ جاری (با فرمانِ jcal -y)، امکانِ نمایشِ هر سال، یا هر ماه از یک سال.

برای کسب اطّلاعات بیش‌تر در باره‌ی نرم‌افزار، فرمانِ info jcal را وارد کنید.

پیش‌نمایشی از تقویم جلالی در ترمینال اوبونتو

تقویم جلالی

علی نجفی

مهندسیِ مکانیک خونده'م. شیفته‌یِ دنیایِ متن‌باز، به ویژه اوبونتو و فایرفاکس ام. زبان‌شناسی، ترجمه، و ترانویسیِ فارسی از مهم‌ترین علاقه‌مندی‌ها'م ان. کدنویسی رو هم دوست دارم، از C گرفته تا جاوا و HTML5. نصبِ ویندوز و اوبونتو، پارتیشن‌بندی، برنامه‌هایِ آفیس (MS Office و LibreOffice) رو خوب بلد ام. بسیار اهلِ شخصی‌سازی ام! از پاییزِ ۸۹ به خانواده‌یِ اوبونتو پیوستم، و خیلی زود در اون غرق شدم؛ خطِ اوبونتو و رابطِ کاربریِ یونیتی رو همیشه ستایش می‌کنم. دوست دارم چیزایِ جدید رو امتحان کنم؛ از عادت و سنّت بیزار ام!

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

۲ بازخورد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *