جلوگیری از به‌روزشدن یک برنامه

Print Friendly

شاید شما هم تا کنون خواسته باشید، به هر دلیلی، از به‌روزشدن یک برنامه برای همیشه جلوگیری کنید؛ مثلاً ممکن است نسخه‌ی قدیمی‌ترِ یک برنامه با رایانه‌ی شما سازگاریِ بیش‌تری داشته باشد. برای این کار، می‌توانید بسته‌ی (package) دلخواه را قفل کنید.

برای قفل‌کردن یک بسته کافی ست فرمان زیر را در ترمینال اجرا کنید:

echo "package hold" | sudo dpkg --set-selections

و به جای package نام بسته‌ی نرم‌افزاری دلخواه را بنویسید.

برای بازبینی وضعیت قفل بسته‌ها می‌توانید فرمان زیر را اجرا کنید:

dpkg --get-selections | grep package

این فرمان، وضعیت همه‌ی بسته‌های دارای کلمه‌ی package را فهرست می‌کند، که hold به معنای وجود قفل و جلوگیری از به‌روزشدن بسته و install به معنای نبودِ قفل است. در این صورت، اگر بخواهید همه‌ی بسته‌های مربوط به یک برنامه را قفل کنید، باید نام بسته‌ها را در فرمان‌های جداگانه وارد کنید.

 

برای برداشتن قفل از روی بسته، در همان فرمان اول به جای hold،‏ install می‌نویسیم؛ یعنی:

echo "package install" | sudo dpkg --set-selections

دقت داشته باشید، این فرمان بسته را همان لحظه به‌روز نمی‌کند؛ بلکه تنها به آن اجازه می‌دهد، که هنگام بارگیری فایل‌های بروزرسانی در آینده، نسخه‌ی به‌روزِ آن بارگیری و نصب شود.

علی نجفی

مهندسیِ مکانیک خونده'م. شیفته‌یِ دنیایِ متن‌باز، به ویژه اوبونتو و فایرفاکس ام. زبان‌شناسی، ترجمه، و ترانویسیِ فارسی از مهم‌ترین علاقه‌مندی‌ها'م ان. کدنویسی رو هم دوست دارم، از C گرفته تا جاوا و HTML5. نصبِ ویندوز و اوبونتو، پارتیشن‌بندی، برنامه‌هایِ آفیس (MS Office و LibreOffice) رو خوب بلد ام. بسیار اهلِ شخصی‌سازی ام! از پاییزِ ۸۹ به خانواده‌یِ اوبونتو پیوستم، و خیلی زود در اون غرق شدم؛ خطِ اوبونتو و رابطِ کاربریِ یونیتی رو همیشه ستایش می‌کنم. دوست دارم چیزایِ جدید رو امتحان کنم؛ از عادت و سنّت بیزار ام!

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *