کنترل‌های پنجره در اوبونتو

Print Friendly

اگر همیشه با پنجره‌های زیادی سروکار دارید، شاید این مطلب برایتان جالب یا سودمند باشد.

کنترل‌های عادی هر پنجره، سه دکمه‌ی close،‏ minimize و maxmize است که بالای هر پنجره هست؛ اما کنترل‌های پنجره به همین سه محدود نمی‌شود.

پیش از هر چیز، خوب است بدانیم، کارآییِ دکمه‌یِ maximize هم بیش از این است که به نظر می‌آید: با کلیک‌راست روی این دکمه، فقط عرض پنجره با عرضِ صفحه برابر می‌شود و ارتفاع آن ثابت می‌ماند (پنجره‌ی فایلِ پی‌دی‌اف در تصویر بالا)؛ همچنین با کلیک‌وسط روی آن، فقط ارتفاع پنجره با ارتفاع صفحه برابر می‌شود و عرض آن ثابت می‌ماند.

اگر پنجره را بگیرید و به سمت کناره‌ی سمت راست یا چپ صفحه بکشید، اندازه‌ی پنجره برابر با نصف صفحه تنظیم می‌شود (پنجره‌ی فایرفاکس در تصویر بالا). با کشیدن پنجره به سمت بالای صفحه وسط نیز، maximize می‌شود.

در اوبونتو می‌توان هر پنجره‌ی دلخواه را «همیشه روی دیگر پنجره‌ها» قرار داد (پنجره‌ی Character Map در تصویر بالا). با انتخابِ Always on top در منوی پنجره – کلیک‌راست روی نوارعنوان (titlebar) – پنجره همیشه روی دیگر پنجره‌ها نمایش داده خواهد شد و هرگز از دیدِ شما پنهان نخواهد ماند.

always-on-top

اگر با پنجره‌های کوچک زیادی سروکار داشته باشیم، حالت shaded (سایه‌وار) نیز به کار خواهد آمد. در این حالت، تنها نوارعنوانِ پنجره نشان داده می‌شود. میان‌بر Ctrl+Alt+S برای این منظور در نظر گرفته شده و روش دیگری وجود ندارد.

میان‌برها

در اوبونتو، میان‌برهای کنترلی پنجره‌ها نیز دستِ خودِ شما ست و می‌توانید آن‌ها را به دلخواه تغییر دهید. در تنظیمات صفحه‌کلید، روی زبانه‌ی Shortcuts کلیک کنید. در بخش Windows همه‌ی میان‌برهای مربوط به پنجره‌ها را مشاهده می‌کنید؛ که با کلیک روی هر یک و زدن کلیدهای دلخواه، می‌توان آن را تغییر داد.

shortcuts

علی نجفی

مهندسیِ مکانیک خونده'م. شیفته‌یِ دنیایِ متن‌باز، به ویژه اوبونتو و فایرفاکس ام. زبان‌شناسی، ترجمه، و ترانویسیِ فارسی از مهم‌ترین علاقه‌مندی‌ها'م ان. کدنویسی رو هم دوست دارم، از C گرفته تا جاوا و HTML5. نصبِ ویندوز و اوبونتو، پارتیشن‌بندی، برنامه‌هایِ آفیس (MS Office و LibreOffice) رو خوب بلد ام. بسیار اهلِ شخصی‌سازی ام! از پاییزِ ۸۹ به خانواده‌یِ اوبونتو پیوستم، و خیلی زود در اون غرق شدم؛ خطِ اوبونتو و رابطِ کاربریِ یونیتی رو همیشه ستایش می‌کنم. دوست دارم چیزایِ جدید رو امتحان کنم؛ از عادت و سنّت بیزار ام!

شما احتمالا این مطالب را نیز دوست دارید...

۳ بازخورد

  1. محمدرضا می‌گه:

    خب کسی که پنجره های زیادی داره بهتره از رت پویزن استفاده کنه. خیلی باحال هست 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *